VLIV SVOBODNÝCH ZEDNÁŘŮ
VLIV ZEDNÁŘSTVÍ
Byl tedy i sám Charles Taze Russell zapleten se zednáří? Podle výpovědi Společnosti strážné věže se roku 1886 oprostil od všech křesťanských nauk, které po dlouhý čas akceptoval, až se nakonec křesťanské víry zcela zřekl.
V novinách „The Jamestown Evening Journal“ z 6. srpna 1910 se Russell vyjádřil následovně: „Poté, co jsem se zbavil křesťanství, vzývám neznámého Boha, hledám Boží zjevení.“
V knize „Svědci Jehovovi v Božím plánu“,se dočítáme, že Russell dychtil zvědět všechno, co Bůh učil, a to bez ohledu na to, odkud se to dozvídal.[1]
V jednom kázání sám přiznal, že rovněž studoval orientální náboženství. Nespadají snad do takového studia nakonec i učení a tajemství zednářů? Po zevrubném studiu a pátrání mohu konstatovat, že se v našem případě jedná o znak Řádu templových rytířů (zvaných též „templáři“).
Pokud jde o Russella, je okamžitě nápadné, že ve svých knihách a kázáních soustavně používal zednářské terminologie jako „velký stavitel všehomíra“, „řád“, „velký mistr“, „světlo“, „kněžství“ a pod. Můžeme z toho usuzovat, že měl přinejmenším k zednářstvu dobré vztahy. Mimo to jistě není bez zajímavosti i zjištění, že Russell byl při svých nespočetných řečech a projevech vždy provázen emblémem představujícím kříž a korunu. Rovněž v levém horním rohu titulní strany „Strážné věže“ (protější strana) vidíme zmíněný emblém podobně jako i v dalších „pastorových“ spisech. To musí mít nějaký důvod! Druhý důkaz najdeme v pravém horním rohu titulní strany „Strážné věže“, kde s v plném lesku skví symbol největší obedience Templářského řádu ve Spojených státech, „Grand Encampment“. Patřil snad Russell k Templářům? Zbývá dodat, že ještě než měli vlastní místnosti, pořádali Biblisté svá shromáždění v prostorách patřících zednářům. Tak např. „Wachtturm“ z 1. srpna 1994 potvrzuje na str. 22, že se Biblisté newyorské ústředny přinejmenším do r. 1926 pravidelně scházeli ve zmíněné organizaci „Odd Fellows“, která je považována za významnou větev zednářstva.
Náhledy fotografií ze složky Russel